Feed

Anti-religioon

Kui satanism väljendub läbi usu ja vaimsuse...

Moderator: rax6

Anti-religioon

Postby janMortis » Wed May 02, 2012 3:45 pm

Kas anti-religioon saab olla religioon?
On öeldud, et satanismi olemus on olla religiooni kui sellise vastane, paigutades teda samas siiski ka ennast religiooni alla (vähemalt USA seadusandluse järgi).
Samas ma arvan, et sellist asja kui antireligioon ei saagi vist olemas olla. Vähemalt satanism seda ei ole (tänu oma rituaalipaketile, teatud dogmadele ja organiseeritusele).
Ega anti-religioonina saaks seda registreeridagi, tekiks väga kummastav olukord.
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Anti-religioon

Postby oTta » Fri May 04, 2012 4:40 pm

no aga selgita lahti, mis üldse on anti-religioon. "anti" tähendab üldjuhul millegi/kellegi vastast. kui religioon tähendab millessegi/kellessegi "kõigevägevamasse" uskumist, siis kas anti-religioon tähendab, et sa ei usu või usud, aga oled selle vastu.
esimesel juhul ütleks, et anti-religioon võrdub ateismiga.
teisel juhul aga oleks tegemist pigem liikumisega kõige vaimuliku vastu.

religiooniks aga ei peaks ma anti-religiooni kummalgi juhul!
Sul on 2 valikut:
kas lepid olukorraga
või parandad enda jaoks
,

..aga ÄRA VIRISE!!
oTta
Triplicarius
 
Posts: 372
Joined: Mon Sep 27, 2010 11:13 am
Location: mustamäe

Re: Anti-religioon

Postby GraMortis » Fri May 04, 2012 6:50 pm

Religioon on katustermin väga erineva põhja ja lähenemisega "elutunnetustele". Sellisele katusterminile vastanduda on võimatu.

Alati saab muidugi üldistada ja piirduda religioonile tüüpiliste omadustega, nö alustaladega ja rajada anti-religioon neile tunnustele vastandumisega. Kuid selle tulemusel oleks antireligioonil endiselt sarnasusi teatud religioonidega.

Lühidalt, tegu on vastuolulise sõnakõlksuga. On võimatu defineerida miskit, millel pole ühest antidefinitsiooni.

Lisaks, mina olen satanismi olemuses näinud pigem organiseeritud religioonile vastandumist mitte aga religioonile tervikuna. Kindel struktuur, kindlad vaated (organiseeritud religioon) vs enda valitud struktuur, enda valitud vaated (satanism).
"If you want a picture of the future, imagine a boot stomping on a human face - forever." George Orwell
User avatar
GraMortis
Admin [MVO]
 
Posts: 852
Joined: Sun Sep 26, 2010 9:19 pm
Location: Eesti

Re: Anti-religioon

Postby janMortis » Mon May 07, 2012 1:56 pm

Selles ongi uba, et see mõiste justkui välistaks iseennast. Selleks et mingi nimetuse alla koguneda, see eeldab teatud organiseeritust. Samas näiteks kui see nimetus ise on organiseerituse vastu, siis... vastuolu missugune. Kui uss hakkaks ühel hetkel iseenda saba sööma, siis kuhu me jõuaks, millal millises punktis ussi kui sellise eksistents üldse lõppeks ja ta "iseennast tühistaks"? Seega jah, anti-religiooni ei saa olemas olla, kuigi madalamal tasandil opereerides on religiooni kui sellise ja religioossete inimeste vastased hoiakud ja isikud täiesti võimalikud (ateism).
Kummaline, et selline mõiste üldse on liikvele lastud...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Anti-religioon

Postby Jann » Tue May 08, 2012 7:47 pm

Kust see mõiste: anti-religioon üldse tuli? Ise mõtlesite välja või on seda varem kuskil ka kasutatud?

Pigem küsimus, mille peale me võiks mõelda, on: Kas satanism on üldse religioon? Sest, mis teeb ühest liikumisest, tõekspidamiste järgimisest ja filosoofiast religiooni? Filosoofia loengutes sai seda teemat ka arutatud, et kas enne oli filosoofia ja seejärel kujunes sellest religioon. Samas Kui religioon oli kujunenud, siis sealt edasi hakati viljelema just selle religiooni filosoofiat. Näiteks kristlusel on palju ühist antiikmaailma filosoofiaga ning kui kristlu religiooniks sai, siis hakati viljelema alles kristlikku filosoofiat (pigem plagieeriti/varastati ideid toorelt Vana-Kreeka ja -Rooma filosoofiat..aga see selleks.)
Kuid jah..see küsimus vist rohkem teoloogide kapsaaeda, et mis on religiooni need tunnused, mis teevad sellest religiooni... Ma ise arvan, et religiooniks saab selline filosoofia, milles sisaldub metafüüsiline element.

See küsimus võib tekkida ka teistel ju, et miks te tahate satanismi religioonina ..... ? Siis tuleb see lahti seletada, kuid nagu filosoofias ikka, on sellel mitu viisi, kuidas põhjendada. Võib-olla on Tartu Ülikooli usuteaduskonnas mõni magistrant teinud kunagi töö teemal "Religioon ja selle tunnused" vms..võib uurida.
User avatar
Jann
Centurio
 
Posts: 608
Joined: Wed Oct 13, 2010 9:33 pm
Location: Tallinn

Re: Anti-religioon

Postby Kurat21 » Fri May 11, 2012 8:23 pm

Anti-religioon kõlab sama kummaliselt nagu anti-aine. Aga ometi on satanism tüüpilise religiooni kõverpeegel oma rituaalidega, sümboolikaga ja ideoloogiaga.(Kõik viitab ju religioonile?) Põhiline vahe peakski olemas selles, et see on minakeskne... ja on seega kõike muud kui tüüpiline religioon peaks olema... kui nüüd pisut täpsem olla, siis nende "armsate" paharettide "kummardamine" ongi see mis teevad satanismist anti-religiooni. :roll:
"Ma ei tea edu saladust, kuid tean, et läbikukkumise võti seisneb püüdluses kõikide meele järele olla."
Bill Cosby
User avatar
Kurat21
Sesquiplicarius
 
Posts: 118
Joined: Sat Sep 25, 2010 7:42 pm

Re: Anti-religioon

Postby janMortis » Mon May 14, 2012 6:50 pm

Ei ole miskit ise välja mõeldud. Mõiste juba ammu enne mind/meid veebiavarustes ringi liikvel ja selle üle ka teised tegelased pead murdnud. Iseenesest mul on miski ähmane mälestus kellegi CoS'i tegelase intervjuust, kus see mõiste läbi käis, aga kindel ei ole.
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Anti-religioon

Postby rax6 » Thu May 17, 2012 9:06 pm

Nüüd hakkas ka minul miskit meenuma (jM-i viimase jutu peale).
Kas mitte ei olnud mingi teema religioose ateismi (mida mõni aeg samastati satanismiga) ja hiljem tuuniti see anti religiooniks? Võin korralikult puuse panna ja need olid hoopis kaks erinevat asja... pole ammu "asjas sees" ja lihtsalt ei mäleta kõike :oops:
rax6
MVO
 
Posts: 344
Joined: Sat Sep 25, 2010 8:34 pm
Location: EST

Re: Anti-religioon

Postby Melanholic-Devil » Fri Jul 06, 2012 4:18 pm

Samas kui satanismi ei saa paigutada ei anti religiooni ja religiooni alla siis mis ta on?(või siiski saab seda kuskile paigutada?)
My brain has two sides – on the left, there’s nothing right and on the right there’s nothing left
User avatar
Melanholic-Devil
Discens
 
Posts: 27
Joined: Thu May 03, 2012 1:03 pm

Re: Anti-religioon

Postby Jann » Mon Jul 09, 2012 2:40 pm

See ongi nagu täitsa omaette maailm, mis ei liigitu mitte mingi muu jama alla. Mõne jaoks religioon, mõne jaoks antireligioon (misiganes asi see ka on..) Minu jaoks pigem religioon ikkagi, kuid väga filosoofilise tooniga..ilma dogmadeta põhimõtteliselt. Teistes religioonides on ikka sellised dogmad ja asjad, mille üle ei tohi vaielda, kuid siin võib nagu iga asja kahtluse alla seada.. ehk ta ongi täitsa omaette maailm ja see on paganama lahe :D
User avatar
Jann
Centurio
 
Posts: 608
Joined: Wed Oct 13, 2010 9:33 pm
Location: Tallinn


Return to Satanism kui religioon

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron