Feed

Kaks lauset robotitest

Mida Inimene on avastanud ja loonud...

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Thu Nov 04, 2010 6:33 am

No see konkreetne "asi" ongi keppimiseks mõeldud (suht)... See vorm tuleb lihtsalt liita mõne Jaapanist imporditud toimiva robootilise skeletiga ;)
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby rittmeister » Thu Nov 04, 2010 12:50 pm

janMortis wrote:Puid saan ma ise ka lõhutud...


Naljamees - kõik me saame ise puid ka lõhutud, aga miks ta peaks jõude vedelema? Tehku kogu aeg midagi kasulikku. Kui Sa säärase imevidina eest räige papi välja käid, siis peab asjandus end maksimaalselt ära tasuma.
Ööseks tõstad õue - haugub möödakäijate peale, ära varastada ei saa - hammustab, jne... teeb kodutööd ära.

Kunagi oli Woody Allenil ühes filmis sihuke liftiuksega kookon - orgasmitor. Tolle vidinaga ei ole tõesti muud peale hakata. Nagu ühe-inimese infrapunasaun.
rittmeister
Moderator
 
Posts: 84
Joined: Mon Sep 27, 2010 8:59 pm
Location: Tallinn/Harjumaa

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Thu Nov 25, 2010 8:04 am

The experimenters suggested this means we don’t emotionally resonate with robots as well as we do with humans, but we relate to robot facial motions better when we attend to their emotions.


And another central question remains. Now that robots are taking over traditional human roles, when will we start scanning their ‘brains’ and investigating whether they can empathize with us?


Empaatia. Siinkohal võiks küsida, et kas inimene, kes pole suuteline teemat empaatiliselt läbi töötama, antud hetkel siis robootikat ja günoide, omab üldse seisukohaõigust, kui tal tegelikult puudub kontekstisse mahtuv alus, millel seista...

Kunagi lugesin neid va Asimovi robotijutte ja seal ikka vilksatas, kui suur psühholoogiline barjäär inimlooma ja teda imiteeriva roboti/androidi vahel tegelikult on. Mul on tunne, et ega see ulme enam nii väga ulme olegi, peaaegu reaalne olevik... Ning õrnalt võib suisa tajuda "eitusfaasi", soovimatust tunnistada, et robotid on üldse võimelised emotsionaalsel tasandil opereerima...

Aga tehke lihtne 1+1 tehe.

Esiteks:
Kui kiiresti on mälud ja kõvakettad arenenud 10 aastaga? Minu esimese arvuti kõvaketas (üpris standardne kobakas), oli 3,66G... Nüüd 10a hiljem mahub mu väikese küüne suurusele flash'ile VÄHEMALT kahekohaline kogus gigasid, see on siis kümneid kordi rohkem... Kui ruumiliselt võtta, siis samadele parameetritele mahub tänapäeval mingi mitukümmend tuhat korda rohkem infot (110000G)?
Teiseks:
Viimane superarvuti, mis pandi hiljuti kokku ei kusagil mujal kui Hiinas, on mõningate asjatundjate arvates võimeline konkureerima inimajuga. (Inimese ajuga, mitte inimese kui tervikuga;)

Kui meil on olemas juba arvuti, mis suudab/suudaks sooritada "tehteid", nagu inimaju, siis kaua võtab ega, et see serveriruum mahutataks ühe kena suurerinnalise (või -munnilise) androidi pähe?

Recently, a Japanese robotics company debuted a walking, talking Gynoid (inelegantly) named HRP-4C, designed primarily for being a fashion model. Of course posts were written about her on various blogs and websites, with the usual disparaging comments about ‘uncanny valley’, and ‘Japan is weird’, and ‘that thing is creepy’, and etc. There was this one blog post that simply detailed the facts and figures, mentioned the critiques that some people had about a Gynoid runway model, and brilliantly ended the post with ‘Nobody though much of the first Toyotas, either.


Image
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Fri Nov 26, 2010 1:23 am

Hong Kongis asuva Hiina ülikooli teadlased on leidnud viisi ühendada bakterid andmekandjaks koos krüpteerimisega. Projekt sai nimeks "biokrüpteerimine" ning asjakohase info selle kohta leiab siit. Andmete hoidmine on saanud täiesti uue taseme - 90 gigabaiti andmeid peideti 1 grammi bakterite sisse.


Nonäedsasiis... Mõtleme jälle edasi ja orbiidile tekivad küborgid, osaliselt bioloogilisele põhjale ehitatud robotid. ;)
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby Raudvasar » Fri Nov 26, 2010 9:19 am

Küborgid (masina ja elusorganismi kooslus) on realsus juba täna.
Näiteks inimesed kes saavad rääkida ainult tänu kõnesüntesaatorile.
Enamik lihtsalt ei teadvusta endale seda fakti

Tõenäoliselt ongi see esimene etapp tehisorganismide tekkel - nimimesega ühendatud meh.proteesid, kõne süntesaatorid kunstsilmad jne. Samut töötavad ju sõjaväe laborid eksoskelettide jne suunas hoogsalt.

Täielikult inimesesarnase robotini läheb siiski veel aega.
Raudvasar
Munifex
 
Posts: 11
Joined: Wed Nov 24, 2010 3:03 pm
Location: Tallinn

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Sat Nov 27, 2010 12:49 am

Tänapäevased robo-inimesed ei ole tegelikult küborgid (selles mõttes, nagu me neid alates esimesest Terminaatorist ja varasemastki mõistame;). They are just augmented. Inimene, keda on tehisorganitega täiendatud, jääb siiski inimeseks ning keegi ei kahtle selles. Vähemalt seni, kuni tema PEA on inimese pea ja tema käitumine inimlik. Küborg aga on TEHISINTELLEKTI omav bio-robootiline tegelintski...

Eks ta ole, nagu aastakümneid (või aastasadu,-tuhandeid) tõukab tehnoloogia arengut sõda. Esmalt võetakse uus kasutusele armee poolt ja alles siis kui see uus on muutunud tegelikult vanaks, lastakse see massidesse...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby Corpy » Thu Dec 30, 2010 5:24 pm

Jäin mõtlema sellele, et kui peaksid tulema kunagi sarnased Robocop stiilis inimese ajuga/peaga küborgid, oleks see üldse inimlik? - Vaevalt seda asja niisama juhtuda lastaks.
User avatar
Corpy
Munifex
 
Posts: 18
Joined: Sun Sep 26, 2010 11:57 am
Location: Harjumaa, Anija Vald, Lükati küla.

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Mon Jan 17, 2011 6:56 pm

The girl holds up a yellow toy dinosaur and waves it in front of Kismet. She moves the toy to the right, then to the left, and the robot turns its head to follow. Turkle, who can be seen off to the side (with a shorter haircut and larger glasses than now), says she gave almost no guidance to the girl—the goal was to put robot and child together and see what would happen. "It's called a first-encounter study. I say, 'I want you to meet an interesting new thing.'"

As we watch, the girl tries to cover the robot with a cloth to dress it, and then tries to clip a microphone to the robot. Soon Kismet is saying the girl's name and other simple statements, and the girl experiments with other ways to communicate with this mix of steel, gears, and microchips.

Most of the kids in the study loved Kismet and described the robot as a friend that liked them back, despite careful explanations by Turkle's colleagues that it was simply programmed to respond to certain cues and was definitely not alive. The response appears to be a natural one, Turkle says. "We are hard-wired that if something meets extremely primitive standards, either eye contact or recognition or very primitive mutual signaling, to accept it as an Other because as animals that's how we're hard-wired—to recognize other creatures out there."

One day during Turkle's study at MIT, Kismet malfunctioned. A 12-year-old subject named Estelle became convinced that the robot had clammed up because it didn't like her, and she became sullen and withdrew to load up on snacks provided by the researchers. The research team held an emergency meeting to discuss "the ethics of exposing a child to a sociable robot whose technical limitations make it seem uninterested in the child," as Turkle describes in Alone Together. "Can a broken robot break a child?" they asked. "We would not consider the ethics of having children play with a damaged copy of Microsoft Word or a torn Raggedy Ann doll. But sociable robots provoke enough emotion to make this ethical question feel very real."

Chronicle

Mnjah... Vaat see on üks probleemne koht, millele ma ei ole mõelnud. Lapsed. Nad küll kohanevad kiiremini, kuid nende ootused ja lootused on naiivsed ja igasuguse sotsiaalse filtrita. Ma seni ikka mõelnud, et robootikaga tegelevad interaktiivselt täiskasvanud (siinse peatüki kontekstis), aga kui mängus on laps, siis... Mis saab lapsest, kes on maast madalast robotiga niivõrd "peadpidi" koos olnud, et ehkki füüsiliselt on ta iseseisev, siis emotsionaalselt on ta vaid tehnoloogilise süsteemi osa...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Tue Mar 15, 2011 2:59 am

Väike tähelepanek. Lasin töökaaslasel oma Random Pictures kataloogi sirvida ja sattus ta korduvalt seal ka real doll'idele. Kui enamasti sai aru, millega tegu, siis korra juhtus, et ma pidin vihjama. Ta läks pildisirvimises kliki tagasi, vaatas ja vaatas ja oli ilmselgelt häiritud. Vb koguni pahane. Miks?! Et tema "inimlikud tajud" ei suutnud vahet teha inimesel ja nukul? See oli kõigest pilt, kuid emotsioon oli täiesti olemas. Kandke see emotsioon üle olukorda, kus tegu on liikuva günoidiga ja mis me saame? Potentsiaalse viha? Alateadliku hirmu poolt põhjustatud viha (millega kaasneks ilmselt soov purustada ja lõhkuda, võõrast vara)...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Tue Mar 15, 2011 8:23 pm

Katsete käigus jälgisid teadlased, kuidas robotõde Cody puhastas inimeste käsivart. Kuigi puudutused olid alati samasugused, suhtusid inimesed roboti tegevusse erinevalt, vastavalt sellele, mida nad pidasid roboti tegevuse eesmärgiks.

Kui inimesed olid kindlad, et roboti puudutused on nende jaoks otseselt vajalikud, polnud neil midagi protseduuri vastu. Niipea, kui katsealustele tundus, et robot üritab neid lohutada, muutus tegevus ebameeldivaks.

Forte

Oi kuidas mulle meeldivad sellised katsetused inimeste reaktsioonidega. Meenuvad paarikümne aasta tagused Asimovi ja teiste robotijutud ajakirjas Horisont :D Inimesed võivad jahuda mida iganes (igaüks on on mõtetes palju "tegijam" kui reaalselt), kuid tegelikus olukorras löövad välja hoopis teised impulsid...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Thu Aug 04, 2011 12:45 pm

Jaapani inseneride loodud robot kasutab tundmatu ülesande lahendamiseks oma mõtlemisvõimet. Kahest Jaapani ettevõttest koosnev Hasegawa Group esitles Tokyo tehnoloogiainstituudis robotit, mis kasutab tehnoloogiat SOINN (Self-Organising Incremental Neural Network - iseorganiseeruv järkjärguliselt kasvav närvivõrgustik).

Robot suudab tehisintellekti kasutades iseseisvalt mõelda, õppida ja tegutseda. Siiani on robotid, sealhulgas tööstuslikud robotid, suutnud küll kiiresti ja korrektselt täita neile antud konkreetseid ülesandeid, kuid jäänud jänni isegi väikeste töökeskkonna muutuste korral. SOINN tehnoloogia võimaldab robotil aga ülesande täitmisel tekkinud tundmatutes olukordades mõelda sarnaselt inimestega, kirjutab Novaator.

Tundmatu olukorraga silmitsi seistes kasutab robot olukorrale teadmistele tugineva hinnangu andmiseks oma varasemaid kogemusi. Selleks organiseerib robot iseseisvalt oma olemasolevaid sisendandmeid. Ülesande täitmiseks vajalike andmete puudumisel palub robot abi ning robotit on võimalik ka uut ülesannet täitma õpetada. Seejuures jätab robot õpitu meelde.

Robot on ülesande täitmiseks võimeline koguma informatsiooni ka välistest allikatest, sealhulgas internetist ja teistelt robotitelt. Sel teel muutub ta järkjärgult targemaks.

link

Novot siis... Selline samm on korralik hüpe tõelise AI suunas, sellise, kes võib alustada enam-vähem nullist ja siis kasvavas tempos tarkusi ja kogemusi hankima kukub... iseseisvalt.
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby oTta » Thu Aug 04, 2011 4:29 pm

mnjaa...muljetavaldav.
Sul on 2 valikut:
kas lepid olukorraga
või parandad enda jaoks
,

..aga ÄRA VIRISE!!
oTta
Triplicarius
 
Posts: 372
Joined: Mon Sep 27, 2010 11:13 am
Location: mustamäe

Re: Kaks lauset robotitest

Postby Raudvasar » Sat Aug 13, 2011 12:24 pm

inimese oluliseks osaks on alati olnud võime õppida, uute kogemuste najal areneda, iseseisvalt otsuseid langetada ja neid ellu viia, ja emotsioone tajumine ja väljendamine.
Kui tehisolendid omandavad samad võimed-oskused - on nad siis ka sõltumatud isiksused keda peab sellisena kohtlema?
Raudvasar
Munifex
 
Posts: 11
Joined: Wed Nov 24, 2010 3:03 pm
Location: Tallinn

Re: Kaks lauset robotitest

Postby janMortis » Sun Aug 14, 2011 2:48 am

Sel juhul hakatakse urgitsema "elu" definitsiooni kallal ning see omakorda ajab vaat et enamuse "tõsistest religioonidest" tagajalgadele!
Muidugi võib olla ka lahtisema mõtlemisega uskumusi, kuid enamus on siiski jäigalt oma harjumustes ja dogmades kinni...
Saab huvitav olema, ehk...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaks lauset robotitest

Postby neovo » Sun Oct 11, 2015 3:22 am

Maailma üle võtvate robotite all mõeldakse AI-d( tehisintelligentsi) mis omandab iseseisvalt teadmisi. Aga sellised op süsteemid nagu android vms. On programeeritud kindlateks tegudeks ja otstarveteks ja ei ole suutelised iseseisvalt arenema. Aga ei usu ka et tehisintelligents üle võtab midagi... Ahnus ja domineerivus on inimloomus mitte osa masinast.
neovo
Discens
 
Posts: 44
Joined: Sun Mar 22, 2015 10:11 am
Location: Valgamaa

Re: Kaks lauset robotitest

Postby Kurat21 » Fri Aug 26, 2016 2:48 pm

neovo wrote:Maailma üle võtvate robotite all mõeldakse AI-d( tehisintelligentsi) mis omandab iseseisvalt teadmisi. Aga sellised op süsteemid nagu android vms. On programeeritud kindlateks tegudeks ja otstarveteks ja ei ole suutelised iseseisvalt arenema. Aga ei usu ka et tehisintelligents üle võtab midagi... Ahnus ja domineerivus on inimloomus mitte osa masinast.

Maailma ülevõtmise idee ei toetu ainult AI´le vaid ka füüsilisele seadmele. Paljud nüüd vist kujutavad ette humanoid robotit kodus kes on tugitooli ära okupeerinud...:D
Hetk kui algab tehnoloogia singulaarsus on pigem idee ja teoreetiline, kuigi paljud teadlased ja Elon Musk on muutunud murelikuks, kui AI muutub inimmõistusest arukamaks, siis kuidas sellist "teadvust" saab juhtida? Võib ju luua "SUURE PUNASE NUPU", mis lülitab tehisliku teadvuse välja kui see kontrolli alt väljuma peaks. Ka siin ei ole tegelikult filosoofilise arutluse käigus täit selgust, kas see AI võiks seda PUNAST NUPPU ka ignoreeida?
"Ma ei tea edu saladust, kuid tean, et läbikukkumise võti seisneb püüdluses kõikide meele järele olla."
Bill Cosby
User avatar
Kurat21
Sesquiplicarius
 
Posts: 118
Joined: Sat Sep 25, 2010 7:42 pm

Re: Kaks lauset robotitest

Postby neovo » Mon Sep 26, 2016 12:35 am

Kõige parem oleks AI-le seada piirangud, et mõnda asja näiteks mõistma ei hakkagi ja õpib selliseid asju mis vaja on või saab siis firmalt lisapaigaldusena tarkvara täienduse.
neovo
Discens
 
Posts: 44
Joined: Sun Mar 22, 2015 10:11 am
Location: Valgamaa

Previous

Return to Teadus ja Tehnoloogia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron