Feed

Kaheksas reegel

Jutt satanismist, mis ei vaja kitsamat fookust.

Moderator: rittmeister

Kaheksas reegel

Postby Devianthe » Fri Feb 14, 2014 8:14 pm

Ära kaeba muresid sellele, kelle ees sa end alandada ei taha.
vs.
Do not complain about anything to which you need not subject yourself.

Millest selline erinevus? Ingliskeelne reegel eesti keelde panduna kõlaks "ära kaeba selle üle, mida sa kannatama ei pea".
Selle reegli kohta tegelikult ka inglise keeles vaieldakse, et kas see tähendab "ära kaeba selle üle, mis sind ei puuduta" või "ära kaeba selle üle, mida sa ise põhjustad" ja minu arvates ongi hea, et see reegel jätab ka natuke rohkem tõlgendamisruumi, aga eestikeelne on hoopis teise mõttega.
User avatar
Devianthe
Munifex
 
Posts: 6
Joined: Thu Feb 13, 2014 4:01 pm

Re: Kaheksas reegel

Postby rittmeister » Mon Feb 17, 2014 1:16 pm

you need not subject yourself - "millesse sa end segada ei soovi", saan mina sellest aru. Asja mõte peaks seisnema enda kaasamises vaid asjusse, mis sulle tegelikult ka korda lähevad või sind ennast huvitavad. Ehk siis mitte saada kaasatud tegevustesse, ideedesse jne. mis ei johtu sust endast. Asjaga seondub kindlasti näiteks DrLaVey soovitus mitte osaleda umbisikulistes kampaaniates ja ettevõtmistes. Aga eks igaüks määratle ise vajaduse osaleda näiteks ühiskondlikus tegevuses või poliitikas või mõnes muus "karjaliikumises". Kas kirjutada SAPTK petitsioonidele alla, isegi kui su arusaam või alalhoiumeel nendega nõustub või mitte kirjutada, vältimaks osalemist sulle võõra ideoloogia kandjate poolt algatatud tegevuses?
Muide ma ei imesta, et Sa sellele tõlke erinevusele tähelepanu pöörasid. Ka INTP, keda on ca' 1% inimestest, tõlgitakse minu teada eesti keelde "Perceiving"= "kohanev", kuigi mulle endale tundub sobivam "märkav" või "jälgides teadlikuks saav". Märkad, saad teadlikuks ja vaatad ringi uue huvitava teema järele.
Aga selle kaheksandale käsule tõlgendamisruumi jätmine mind isiklikult ei häiri. not subjecting myself :)

P.S. Mina muideks olen ka INTP, sestap seletan siin.
rittmeister
Moderator
 
Posts: 84
Joined: Mon Sep 27, 2010 8:59 pm
Location: Tallinn/Harjumaa

Re: Kaheksas reegel

Postby janMortis » Thu Feb 27, 2014 7:00 pm

Ma eelistaks ka teistsugust tõlget... seni on tegu olnud lihtsalt kopipeistiga.

Mis annab meile võimaluse veidi arutleda ja leida "parim võimalik" lahendus sellele "probleemile",
mida saaksin siis ka näiteks MVO lehel korrektselt kajastada ;)

ps. satanistide omavaheline avalik dialoog on alati teretulnud ja minu poolt vähemalt siinsel pinnal kindlustatud.

    "Ära kaeble asjade üle, millega sa seotud pole."
    (...või mida sa muuta ei saa?)
    ?
või siis:

    "Ära kaeble asjade üle, millega sa pole kohustatud end siduma."
    (...või mille suhtes sul kohustused puuduvad)
    ?
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Re: Kaheksas reegel

Postby Devianthe » Sat Mar 01, 2014 3:15 am

janMortis wrote:
    "Ära kaeble asjade üle, millega sa seotud pole."
    (...või mida sa muuta ei saa?)
    ?
või siis:

    "Ära kaeble asjade üle, millega sa pole kohustatud end siduma."
    (...või mille suhtes sul kohustused puuduvad)
    ?

Nendest meeldib mulle enim "Ära kaeble asjade üle, millega sa pole kohustatud end siduma." Esimese variandi teise lõpu välistaks, kuna tegelik mõte peaks olema hoopis vastupidine, et pigem nende asjade üle mitte kaevata, mida muuta saab. Hea näide: mees peksab naist, naine ära ei lähe, ainult kaebab, kaebab, kaebab, otsib põhjuseid, miks ei saa jne. Selline asi on mind alati häirinud kui meediast lugema satun. See näide illustreeriks hästi minu lemmikut varianti. Naine pole kohustatud ennast vägivaldse mehega siduma.
Esimese esimene osa... see on nii ja naa. Mingil juhul kindlasti parem mokk maas hoida võõraste asjade osas, aga sellist otsest häirivat näidet ega põhjendust ma selle kohta ei oska tuua. Eriti kui see kaebamine mõne õnnetukese elukvaliteeti parandada aitaks.
User avatar
Devianthe
Munifex
 
Posts: 6
Joined: Thu Feb 13, 2014 4:01 pm

Re: Kaheksas reegel

Postby janMortis » Sun Mar 02, 2014 7:06 pm

Siin ongi küsimus selles, et kuidas me nüüd lähenema peaks, egoistlikult või mitte... Satanism EELDAB egoismi, iseenda kõigest kõrgemale seadmist, oma naha kaitsmist, omade eesmärkide poole püüdlemist, enda eelistamist teistele... (Kuigi ma personaalselt olen siin "avastanud" ka kõrvalnüansi, kus mulle pakub rahuldust kellegi teise õnne nägemine või selle organiseerimine ehk siis otse öeldes heategu . Aga see on mõttelõng, mis sogaks antud teemas vett, nii et ärgem sellele väga rõhu;) Satanistile on täiesti OK kellegi teise heaks tegutsemine, kui ta läbi selle ka endale positiivset tulemit suudab luua, imo.

Anyway... kaebamise ja kaeblemisega seoses... Satanist ei tohiks/peaks kaeblema asjade üle, mis tema elu-olu ei mõjuta. See oleks asja otsene mõte. Ja lähtuma peaksime vast sellest, et maailm on niigi täis vingumist ja virisemist asjade üle, mis on inimese jaoks kauged seal/eemal/kusagil ning satanist peaks piirduma siiski oma mulliga, selle osaga maailmast, millega tal on otsene suhe. Pole vaja kulutada oma (kaeblemis-)energiat asjadele, mis jäävad sellest mullist väljapoole.

Põhimõtteliselt mida kauem ma lasen seedimisprotsessil toimida, seda rohkem meeldib ka mulle see lause, mida sa mainisid... Muidugi võid veel omalt poolt täiendada/täiustada ja sama ettepanek ka teistele foorumi liikmetele...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme


Return to Üldine Infovoog

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron