Feed

Surevad... liigid...

Mis juhtun'd ja mis juhtumas... Ning kuidas inimene asju algatab või nendega kohaneb või neid hävitab...

Surevad... liigid...

Postby janMortis » Fri Oct 01, 2010 6:53 pm

ÕL
Kew botaanikaaia, Rahvusvahelise Looduse ja Loodusvarade Kaitse Ühingu ja rahvusliku ajaloomuuseumi uuring näitas, et viiendikku meie planeedil olevatest taimedest ohustab väljasuremine.

Koostatud taimede nimekirjas (Sampled Red List Index for Plants) on 22 protsenti kriitilises seisundis, looduskaitse all või väljasuremise äärel. Üleilmselt võrdub see nii 80 000 kuni 100 000 taimeliigiga.

Eestis on ära märgitud neli ohustatud liiki, ent üleüldiselt on Eestile määratud madal risk. Niisamuti ka meie põhja- ja lõunanaabritele.

"Taimed on bioloogilise mitmekesisuse alus ja nende tähtsust klimaatilisel, majanduslikul ja poliitilisel ajal on alahinnatud juba liiga kaua," ütleb Kew juhataja Stephen Hopper. Professori sõnul ei saa lihtsalt istuda ja vaadata, kuidas taimed kaovad, kuna taimed on Maa elu aluseks ning aitavad kaasa puhta õhu, vee, toidu ja kütuse tekkimisele. "Kõik looma- ja linnuliigid sõltuvad neist, nii ka meie."

Raporti andmetel on taimeliikide väljasuremise suurimaks põhjuseks inimtegevus: nii intensiivne põllumajandus Euroopa lääneosas, vihmametsade hävitamine Lõuna-Ameerikas kui Indoneesia palmiistandused.

Ohustatud liikide hulka on kantud nii Amazonase liilia kui populaarne ravimites kasutatav ginko biloba.

Inglise keeles saad ülevaadet lugeda siit.


Niisiis, oleme teel hävingu suunas. Inimene võib ju mässata palju tahab, et ta on "eliit" ja "loodusest kõrgemal", but that statement stinks. Üsna kindel, et peagi selgitatakse, et inimtegevusel pole juhtuvaga seost (elik me võime oma pohhuistlikku tööstust edasi üleval pidada). Ja juhul kui see ongi nii (et inimtsivilisatsioon on planeedil juhtuva kõrval tolmukübe), siis kas "varsti" on oodata inimmasside liikumist vee ja toidu suunas? Ehk siis globaalseid jõhkraid sõdasid (mida tänapäeva kombe kohaselt nimetatakse küll teiste nimetustega), kus lähevad vastastikku kultuurid ja rassid...
Image
User avatar
janMortis
Admin [ESF]
 
Posts: 614
Joined: Sat Sep 25, 2010 6:03 pm
Location: Nõmme

Return to Ilma peal juhtub...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron