666 - METSALISE ARV (lisa)

Matemaatiliselt seostub 666 kolmekümne kuuega, kuna see on arvude süsteemi kolmekümne kuue esimese arvu summa (1+2+3+4+5+/…/+36=666). Sama tulemuseni jõutakse arvudest koostatud nelinurgaga:

Nelinurgas on kõigi horisontaal, diagonaal- ja verikaalridade summa sada üksteist. Kuna aga nii horisontaal- kui ka vertikaalridasid on kuus, saame mõlemas suunas üldsummaks 666 (6x111=666).

Kuutsada kuutkümmend kuut võib kujutada ka täisnurkse kolmnurgana, mille küljed on 693, 1924 ja 2045. Niisuguse kujundi pindala on 666 666.

Vaevalt aga üksnes niisugused matemaatilised trikid kuutsada kuutkümmend kuut arvude sümboolikas tähelepanuväärseks oleksid teinud. Selles suhtes on oma osa andnud Johannese ilmutuseraamat, kus (13:18) kuussada kuuskümmend kuus on metsalise arv ning kõrgema negatiivse jõu sümbol. Piiblis on too arv saanud erinevaid tõlgendusi. Kuuesaja kuuekümne kuue võib lammutada teheteks 1+100+50+70+400+40+5 ning saada kreeka tähtede arvulise väärtuse järgi sõna arnoume, mille tüvisõnaks on verb arneomai (eitamine). Selle alusel otsustasid keskaja numbrisümbolistid, et 666 viitab saatanale ning on kõigi jumalaeitajate kehastus.

Kuutsada kuutkümmend kuut võib ka teisiti lahata. Beda osutas veel kahele võimalusele. Kõigepealt 666=300 (kreeka keeles T-tähe arvuline väärtus)+5(E)+10(I)+300(T)1(A)+50(N), mille tulemuseks on antiikmütoloogia hiiglane Teitan (titaan). Seejärel aga 666=1(A)+50(N)+300(T)+5(E)+40(M)+70(O)+200(S), mil jõutakse au vastandit märkiva sõna antemos juurde. Need liitmised kinnitasid Beda arvates tõlgendust, et 666 viitab saatanale.

Ka piiblist on sellele arvule selgitust otsitud. Mõned keskaja õpetlased panid järjekorda Aadama, Eeva ning nende järglaste, neljateistkümne lapse ja lapselapse nimed, liitsid kokku tähtede arvulised väärtused ning tõdesid, et said tulemuseks 666. See inimgrupp esindas pattu langenuid, kelle ajal oli maa peal sedavõrd palju kurjust, et jumal pidi lõpuks veeuputusega inimkonda karistama. Kurjuse juurde jõuame siis ka kuuesaja kuuekümne kuue kaudu, ehkki läbi mitme keeru.

Johannese ilmutuseraamatu järgi on kuussada kuuskümmend kuus ühe inimese arv, keda on loomulikult ilmutusraamatu sünni ajaloost otsitud. Tähtede arvulise väärtuse järgi on jõutud kahe, kristlasi taga kiusanud Rooma keisri Nero ning Domitianuse juurde. Number on sama, mis Domitianuse raha peale kirjutatud tähtede arvuline väärtus. Nero suhtes jõuame kuusaja kuuekümne kuueni, kui liidame kokku heebrea tähtede arvulised väärtused sõnadest Qsar Neron (keiser Nero).

Hilisemas keskajas on metsalise tundemärke ka teistes kurjuse võimu alla sattunud inimestes nähtud, toda arvu aga võetud kui etteennustust tulevastest vägivallategudest. Usupuhastuse ajal tõstsid vastased esile Martin Lutherit ning teda järginud protestante. Prantsuse teoloog Petrus Bungus kinnitas seda 1580.a. keskpaiku, arvutades, et Lutheri nime tähtede arvuline väärtus on just nimelt kuussada kuuskümmend kuus. Päris ausal teel niisuguse tulemuseni muidugi ei saa jõuda, opereeritagu siis kreeka, heebrea või ladina tähtedega. Bungus aga kasutas usupuhastaja Lvthernvs nimevarianti, lisades sellele ühe n-tähe. Eesmärk pühitseb abinõu!

Lutheri pooldajad ei jäänud muidugi vastust võlgu. Nad tõdesid, et paavsti peakatet ehk tiaarat märkivate sõnade Vicarius Filii Dei (Jumala Poja asetäitja) tähtede arvulise väärtuse summa on kuussada kuuskümmend kuus. Luther ei kõnelenud siis sugugi midagi valesti, kui andis ühele oma viimastest raamatutest pealkirjaks Wieder das Bapstum zu Rom von Teuffel gestifft (Saatana põhjendused Rooma paavstluse vastu, 1545).

1900. aastaist on üks tuntumatest metsalise märgi otsaette saanud isikutest Adolf Hitler. On aga ka selliseid, kes end ise Ilmutuseraamatu metsaliseks ning kuutsada kuutkümmend kuut uhkelt kvaliteedimärgiks peavad. Nii teatas 1900.a. alguses üks saatana kummardajate esivõitlejaist, inglane Aleister Crowley, et tema on antikristus ning suur metsaline 666.

 

 

 

 

 

 

 

 

© MVO