PEETRUSE RIST (tagurpidi rist)

"Läbi aegade on satanismi sümboliks peetud pentagrammi, olgu siis harud üles- või allapoole. Viimastel aegadel on meile ekslikult hakatud omistama ka Peetruse risti (tagurpidi risti) kandmist. Põhjendatakse selle risti olemust sellega, et see sümboliseerivat kristluse põhimõtete pea peale pööramist.
Eks ta mõnele seda ka tähendab kuid märkide ja sümbolite kandmisel tuleks siiski arvesse võtta nende sümbolite aja- ja kultuuriloolist tausta. Raske on pidada tänaval vastujalutavat satanisti välimusega kuid peetruse risti kandvat inimest sümboolika vallas kuigi harituks, kuigi küll just tema jaoks võib see sümbol midagi muud tähistada. Minu ja ka iga teise teadlikuma jaoks näitab see siiski, et kodanik pole viitsinud asjade olemusse ja algupärasse süveneda.

Mida siis tähendab peetruse rist ja mida see sümboliseerib?
Peetruse rist sümboliseerib satanistile vastuvõetamatut tunnet- alandlikkust!
Miks? Lugege läbi alljärgnev kirjatükk ja mõistate..."
Jason 2001c.e.


Püha Peetrus, apostel, Andrease vend, oli kalamees Galileas. Ta oli koos Jakoobuse ja Johannesega Kristusele vaimselt kõige lähedasem jünger. Näib, et apostlite seas oli Peetrus eeskõnelejaks. Püha Matteus jutustab oma evangeeliumis, kuidas Peetrus ja Andreas jümgriteks kutsuti: "Aga Galilea mere rannal kõndides ta (Kristus) nägi kaht venda, Siimonat, keda nimetatakse Peetruseks, ja Andreast, tema venda, võrku merre heitvat. Sest nad olid kalamehed. Ja ta ütles neile: "Tulge minu järele ja ma teen teid inimeste püüdjaiks!" Nemad jätsid kohe võrgud maha ja järgisid teda" (Mt 4:18-20). Sellest kutsumisest saadik mainitakse Peetrust evangeeliumides sageli. See oli Peetrus, kes vastas Kaisareas Kristuse küsimusele "(---) keda teie mind ütlete olevat?" kuulsa lausega "Sina oled Kristus, elava Jumala Poeg!", millele Jeesus vastas: (---) sina oled Peetrus ja sellele kaljule ma ehitan oma koguduse ja surmavalla väravad ei võida seda! Ma annan sinule taevariigi võtmed (---)" (Mt 16:15jj). Kristuse kannatuse kirjalikest ülestähendustest on kõigile tuttavad Peetruse truudusevanne koos järgnenud salgamise ja sügava kahetsusega. Peetruse elust pärast Kristuse taevaminekut räägitakse Apostlite tegudes. Peetrus kuulutas jumalasõna Väike Aasias, tegutsedes põhiliselt Antiookias. Hiljem läks ta Rooma, kus asutas arvatavasti esimese kristlaste koguduse seal. Pärimuse järgi tegi Peetrus Roomas oma tööd kakskümmend viis aastat, kuni teda süüdistati keisri lemmiku äranõidumises. Oma järgijate palvete peale nõustus ta linnast põgenema, kuid teel ilmus talle Kristus. Peetrus küsis: "Issand, kuhu sa lähed?" (Domine, quo vadis?), mille peale Jeesus vastas: "Rooma, et mind uuesti risti löödaks": seda taevaseks märgiks pidades läks Peetrus Rooma tagasi, kus ta kinni võeti ja vangi pandi. Teda piitsutati ja löödi lõpuks, pea alaspidi, risti. Seda tehti tema enda soovi kohaselt, sest ta ei pidanud end vääriliseks surema samamoodi kui Kristus.

Enamasti on maalidel Püha Peetrust kujutatud taeva võtmeid hoidmas. Vahel on tal käes kala, mis vihjab sellele, et ta oli hingede püüdja. Mõnikord on tema läheduses kukk, mis vihjab tema salgamisele. Tema mantel on erekollane, sümboliseerides ilmutatud usku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© MVO